Trojan Style Youth Classic in Simsbury,CT

MarcAurele Wrestling results from the Trojan Style Youth Classic held in Simsbury, CT, on January 28, 2018.

Trojan Classic Simsbury

***TEAM CHAMPIONS FOR BOTH DIVISIONS***</center)
1st Place
Lucas Judd (2 Golds)
Jacksom Mikolinski (2 Golds)
Brayden Soleau
Dylan Levesque
Kyle Levesque
Connor Doran
Dylan Warner
Soren Rief
Chase Catalano
Lincoln Carlson
Jonathan Toriello
Taiyo Gemme
Bradley Ament
Kiernan Delaney
Josh Frith
Owen Ament
Eddie Fiske
2nd Place
Nanami Gemme
Jackson Fiske
Reese Georigan
Aidan Martinez Garcia
Hoshena Gemme
Braylon Gonzolez *
Porter Schexnayder
Caleb Phillips
Trojan Classic Simsbury

3rd Place
Xzias Bellamy
Baylee Gaginer
Abigail Mikolinski
Riely Georgian
4th Place
Todd Solek
Yomar Rodiguez

Ledyard Wrestling Tournament 2018

MarcAurele Wrestling results from The Ledyard Wrestling Tournament held in Ledyard, CT, on January 21, 2018.

Ledyard wrestling tournament

***DOUBLE TEAM CHAMPIONS***
1st Place
Bradley Ament
Adien Martinez
Brayden Soleau
Domenic Cunningham
Jackson Mikolinski (2 Golds)
Eddie Fiske (2 golds)
Dylan Levesque
Josh Frith 
Lincoln Carlson (2Golds)
Owen Ament
Mason Catalano
Kiernan Delaney
Taiyo Gemme
Braylon Gonzalez
Kyle Levesque
Dylan Warner
Caleb Phillips
Soren Rief
Jonathan Torriello
Ledyard wrestling tournament
2nd Place
Talon Vanase
Landon Herdic
Xmiar Fletcher
Abigail Mikolinski
Reese Georgian
Nannami Gemme
Baylee Gagnier
Jackson Fiske
Xzias Bellamy
Ledyard wrestling tournament
3rd Place
Porter Schexnayder
Yomar Rodriguez
Hoshena Gemme
Christopher Roberston
Ledyard wrestling tournament
4th Place
Riely Georgian

Bristol Connecticut Youth Wrestling Tournament Results

MarcAurele Wrestling results from the Bristol Connecticut Youth Wrestling Tournament held on Sunday, December 17, 2017.

Bristol CT Wrestling Tournament

1st Place
Braylon Gonzales (2 golds)
Taiyo Gemme (2 golds)
Talon Vanase
Jackson Mikolinski
Hoshena Gemme (G)
Bradley Ament
Domenic Cunningham
Kiernan Delaney
Mason Catalano
Chase Catalano
Jonathan Torriello
Aidan Martinez Garcia
Soren Rief
Kyle Levesque
Dylan Levesque
Baylee Gagnier
Lincoln Carlson
Brayden Soleau
Porter Schexnayder

Bristol CT Wrestling Tournament

2nd Place
Dylan Warner **
Nanami Gemme
Owen Ament
Riley Georgian

3rd Place
Reese Georgian

4th Place
Max White
Yomar Rodriguez
***Lost to Teammate

STCC Freedom Championship Wrestling Tournament

MarcAurele Wrestling Team results from the STCC Freedom Championship Wrestling Tournament held on September 17, 2017 in Springfield, Massachusetts.

STCC Freedom Champions Tournament 2017

1st

Lucas Judd (2 Divisions)
Lincoln Carlson (2 Divisions)
Bradley Ament
Talon Vanase
LouieBradley
Joey Bradley
Dakota Grover
Tony Cimino
Naaji Powell-Keyton
Matt Jenkins
Baylee Ganier

2nd

Kierman Delaney**
Taiyo Gemme**
Aiden Robertson
Connor Doran
Elena Hughes

3rd

Brayden Soleau
Austin Robertson
Theran Vanase

4th

Savanah Vanase
Hoshena Gemme

5th

Jonathan Toriello

6th

Owen Ament

STCC Freedom Champions Tournament 2017

Battle of the Armory Freedom Tournament

MarcAurele Wrestling results from the Battle of the Armory Freedom Tournament held in Springfield, MA, on August 6, 2017.

STCC Battle at the Armory Freedom Tournament 4

Team Champions for both K-8 and High School Divisions

1st Place

Bradley Ament
Lincoln Carlson (3)
Kyle Levesque
Louie Bradley
Nick Bradley
Talon Vanase
Theran Vanase
Dakota Grover

STCC Battle at the Armory Freedom Tournament 2

2nd Place

Jonathan Toriello **
Justin Popp
Tony Cimino
Elena Hughes
Eddie Fiske **
Soren Rief
Jackson Mikolinski **

STCC Battle at the Armory Freedom Tournament 3

3rd Place

Roark Ryan
Adian Martinez ***
Abbey Mikolinski ***
Dylan Levesque

* Lost to own teammate

Connecticut Nutmeg Games

MarcAurele Wrestling results from the Connecticut Nutmeg Games held at New Britain High School on July 30, 2017.

Connecticut Nutmeg Games

1st Place
Louie Bradley (2 Divisions)
Dakota Grover
Elena Hughes
Theran Vanase
Nick Bradley
Dylan Levesque
Austin Daley
Naaiji Powell Keyton
Tommy Wrzesien
2nd Place
Roark Ryan **
Austin Robertson
Xzias Bellemy
Savanah Vanase **
3rd Place
Jason Jacaruso
Justin Popp
Lincoln Carlson ***
Tony Cimino
4th Place
Aiden Robertson
Caexar Bellemy
Joey Bradley
* lost to teammate

Freestyle & Greco Connecticut Cup Championship

Freestyle and Greco Connecticut Cup Championship 2017

Freestyle

1st Place
Lucas Judd (two Divisions)
Landon Herdic
Eddie Fiske
Dylan Levesque
Kyle Levesque
Dakota Grover
Tommy Wrzesien
Soren Rief
Bradley Ament
2nd Place
Hoshena Gemme
Taiyo Gemme**
Austin Robertson
Kierman Delaney**
Lincoln Carlson
3rd Place
Louie Bradley
Chase Catalano
Mason Catalano
Roark Ryan
Jackson Mikolinski

Greco

1st Place
Dakota Grover
Lincoln Carlson
Austin Robertson
Taiyo Gemme
Soren Rief
2nd Place
Dylan Levesque
Kyle Levesque
Hoshena Gemme**
Eddie Fiske**
3rd Place
Lucas Judd **
Landon Herdic**

*** Lost to own Teammate
Freestyle and Greco Connecticut Cup Championship 2017

March Madness Mania Championship – Springfield, MA

Results from the March Madness Mania Wrestling Championship held on Springfield, MA on March 26, 2017. MarcAurele Wrestling also won Team Champions at the tournament.

March Madness Mania

1st Place
Lucas Judd (2 Divisions)
Lincoln Carlson
Jackson Mikolinski
Dylan Warner
Connor Doran
Bradley Ament

2nd Place
Tayio Gemme*
Hoshena Gemme*
Dylan Warner
Elena Hughes
Baylee Gagnier (girls division)

3rd Place
Eddie Fiske
Baylee Gagnier (boys division)

4th Place
Abby Mikolinski
Aiden Martinez
Caexar Bellamy

*Lost to own teammate

March Madness Mania

1 2