Connecticut Mighty Mite and Bantam State Championships

MarcAurele Wrestling results from the Connecticut Mighty Mite and Bantam State Championships held in Stamford, CT on February 11, 2018.

Connecticut Mighty Mite and Bantam State Championships

Domenic Cunningham 1st
Mason Catalano 1st
Bradley Ament 1st
Kiernan Delaney 1st
Reese Georgian 1st
Connecticut Mighty Mite and Bantam State Championships

Owen Ament 2nd
Jackson Fiske 2nd
Nanami Gemme 2nd
Jonathon Toriello 3rd
Abigail Mikolinski 3rd

Connecticut Mighty Mite and Bantam State Championships

Bobcat Brawl Wrestling Tournament in South Windsor, CT

MarcAurele Wrestling Results from the Bobcat Brawl wrestling tournament held in South Windsor, CT, on February 4, 2018.

South Windsor Bobcat Brawl

1st place
Lucas judd (2 Golds)
Chase Catalano (2 Golds)
Braylon Gonzalez (2 Golds)
Taiyo Gemme (2 Golds)
Jackson Mikolinski (2 Golds)
Kyle Levsque
Conor Doran
Lincoln Carlson
Abigail Mikolinski
Mason Catalano
Bradley Ament
Kiernan Delaney
Owen Ament
Jackson Fiske
Soren Rief
South Windsor Bobcat Brawl

2nd Place
Dylan Levesque
Porter Schxnayder
Dylan Warner ***
Jonathan Toriello
Hoshena Gemme
Eddie Fiske
Nanami Gemme
3rd Place
Xzias Bellamy

Trojan Style Youth Classic in Simsbury,CT

MarcAurele Wrestling results from the Trojan Style Youth Classic held in Simsbury, CT, on January 28, 2018.

Trojan Classic Simsbury

***TEAM CHAMPIONS FOR BOTH DIVISIONS***</center)
1st Place
Lucas Judd (2 Golds)
Jacksom Mikolinski (2 Golds)
Brayden Soleau
Dylan Levesque
Kyle Levesque
Connor Doran
Dylan Warner
Soren Rief
Chase Catalano
Lincoln Carlson
Jonathan Toriello
Taiyo Gemme
Bradley Ament
Kiernan Delaney
Josh Frith
Owen Ament
Eddie Fiske
2nd Place
Nanami Gemme
Jackson Fiske
Reese Georigan
Aidan Martinez Garcia
Hoshena Gemme
Braylon Gonzolez *
Porter Schexnayder
Caleb Phillips
Trojan Classic Simsbury

3rd Place
Xzias Bellamy
Baylee Gaginer
Abigail Mikolinski
Riely Georgian
4th Place
Todd Solek
Yomar Rodiguez

Ledyard Wrestling Tournament 2018

MarcAurele Wrestling results from The Ledyard Wrestling Tournament held in Ledyard, CT, on January 21, 2018.

Ledyard wrestling tournament

***DOUBLE TEAM CHAMPIONS***
1st Place
Bradley Ament
Adien Martinez
Brayden Soleau
Domenic Cunningham
Jackson Mikolinski (2 Golds)
Eddie Fiske (2 golds)
Dylan Levesque
Josh Frith 
Lincoln Carlson (2Golds)
Owen Ament
Mason Catalano
Kiernan Delaney
Taiyo Gemme
Braylon Gonzalez
Kyle Levesque
Dylan Warner
Caleb Phillips
Soren Rief
Jonathan Torriello
Ledyard wrestling tournament
2nd Place
Talon Vanase
Landon Herdic
Xmiar Fletcher
Abigail Mikolinski
Reese Georgian
Nannami Gemme
Baylee Gagnier
Jackson Fiske
Xzias Bellamy
Ledyard wrestling tournament
3rd Place
Porter Schexnayder
Yomar Rodriguez
Hoshena Gemme
Christopher Roberston
Ledyard wrestling tournament
4th Place
Riely Georgian

Bristol Connecticut Youth Wrestling Tournament Results

MarcAurele Wrestling results from the Bristol Connecticut Youth Wrestling Tournament held on Sunday, December 17, 2017.

Bristol CT Wrestling Tournament

1st Place
Braylon Gonzales (2 golds)
Taiyo Gemme (2 golds)
Talon Vanase
Jackson Mikolinski
Hoshena Gemme (G)
Bradley Ament
Domenic Cunningham
Kiernan Delaney
Mason Catalano
Chase Catalano
Jonathan Torriello
Aidan Martinez Garcia
Soren Rief
Kyle Levesque
Dylan Levesque
Baylee Gagnier
Lincoln Carlson
Brayden Soleau
Porter Schexnayder

Bristol CT Wrestling Tournament

2nd Place
Dylan Warner **
Nanami Gemme
Owen Ament
Riley Georgian

3rd Place
Reese Georgian

4th Place
Max White
Yomar Rodriguez
***Lost to Teammate

New London Takedown Tournament Results

MarcAurele Wrestling results from the New London Takedown Tournament held on December 3, 2017.

New London Takedown Wrestling Tournament

1st Place
Lucas Judd ( 2 First)
Braylon Gonzales (2 First)
Chase Catalano ( 2 First)
Jackson Mikolinski (2 First)
Eddie Fiske (2 First)
Brayden Soleau
Dylan Levesque
Baylee Gagnier
Kyle Levesque
Lincoln Carlson
Jonathan Toriello
Domenic Cunningham
Taiyo Gemme
Mason Catalano
Bradley Ament
Kiernan Delaney
Aidan Martinez Garcia
Jackson Fiske
Nanami Gemme
Josh Frith
New London Takedown Tournament

2nd Place
Xamir Fletcher
Hoshena Gemme **
Yomar Rodriguez**
Owen Ament
Reese Georgian
3rd Place
Christopher Roberson
Anessa Robertson
4th Place
Riely Georgian

STCC Monster Smash – Springfield, MA

MarcAurele Wrestling results from the Springfield Technical Community College Monster Smash Tournament held on October 15, 2017.

STCC Monster Smash Tournament

Team Champions

1st Place
Lucas Judd
Taiyo Gemme
Dakota Grover
Bradley Ament
Eddie Fiske
2nd Place
Adian Martinez
Jackson Milonski
Nanami Gemmi
Baylee Ganier
Lincoln Carlson
3rd Place
Kierman Delaney
Ashlyn MarcAurele
Reese Georgian
Tony Cimino
4th Place
Hoshena Gemme
5th Place
Owen Ament
Brayden Soleau
Riley Georgian
Elena Hughes

January 2017 Killingly Youth Tournament Results

Results from the Killingly Youth Wrestling Tournament held on January 29, 2017.

Killingly Tournament

MARCAURELE WRESTLING – TEAM CHAMPIONS!!!

1st Place
Louis Bradley
Naaji Powell-Keyton
Talon Vanase
Connor Doran
Lucas Judd
Christopher Robertson
Landon Herdic
Chase Catalano
Cooper Light
Lincoln Carlson
Jonathan Toriello
Mason Catalano
Zaeem Tyus
Brandon Roberts
Tayio Gemme

2nd Place
Savannah Vanase
Landon Herdic
Bradley Ament
Edward Fiske
Joshua Frith

3rd Place
Soren Rief
Anessa Robertson
Zamir Fletcher
Xzias Bellamy
Landon Rose
Aander Rief

4th Place
Baylee Gagnier
Hoshena Gemme
Jackson Mikolinski
Abigail Mikolinski